28 Haziran 2016 Salı - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarım?

Genellikle 36. haftadan itibaren vücutta bazı değişiklikler olmaya başlar. Bunlar:

  • Son aylarda iyice yükselen rahim, annenin göğsüne baskı yapmakta ve nefes almasını güçleştirmektedir. Son haftalarda bebeğin doğum kanalına yerleşmesi sebebiyle bir rahatlama hissedilir. İlk doğumunu yapan annelerde bu belirti doğuma 1-2 hafta kala, 2 veya daha fazla doğum yapanlarda ise doğuma çok yakın görülür.
  • Sık idrara çıkma: Bebeğin başının doğum kanalına girmesi ile birlikte, idrar torbasına baskı artacaktır. Bu, kendini sık idrara çıkma isteği şeklinde gösterir.
  • Yalancı doğum ağrıları: Genellikle gebeliğin 28. Haftasından itibaren zaman zaman karnınızda sertleşmeler (kasılmalar) hissedebilirsiniz. Son haftalarda sıklaşan bu ağrılara “yalancı doğum ağrıları” denir. Bilmeniz gereken bu ağrıların gerçek doğum ağrılarından farklarının neler olduğudur. Gerçek doğum ağrıları düzenli aralıklarla gelir, sıklığı, şiddeti ve süresi giderek artar; yürürken artar; belden kasıklara doğru yayılır. Yalancı doğum ağrıları ise düzensizdir. Sıklığı, süresi, şiddeti artmaz. Dinlenmeyle hafifler. Karın alt bölgesi ve kasıklarda olur.
  • Kilo kaybı: Doğumdan 1-2 hafta önce hormonal değişiklikler sebebiyle vücuttan su atılması artar, iştahta azalma olur. Anne adayı 1-2 kilo kaybedebilir.
Benzer İçerikler
Doğum Hakkında
Yenidoğan Tarama Testleri
Doğumun Evreleri
Doğum Belirtileri
Kordon Kanı Saklama ve Kordon Bankacılığı
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık