25 Haziran 2016 Cumartesi - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Yenidoğana İlk Banyo Ne Zaman Yaptırılır?

 

Doğumdan hemen sonra bebeğin üzerindeki sıvılar buharlaşarak ısı kaybına yol açabilirler. Bu nedenle ilk banyonun doğum odasında hemen yapılması önerilmez. Bebek dış ortama tamamen uyum sağlayıp anne sütü ile beslenmeye başladıktan sonra  bebek hemşireleri tarafından ilk banyosu yaptırılmalıdır. Bunun içinde en uygun zaman ilk 12 -24. saatlerdir. Bebeğin ve annesinin birbirlerinin doğal kokularını hissedebilmeleri için de ilk banyo öncesinde en az 3-4 kez bebeğin annesini emmiş olması gerekir. Ancak annede Hepatit-B, Hepatit-C, HIV gibi bebeğe bulaşabilecek bir infeksiyon hastalığı varsa bebeğin cildindeki virüslerin hemen uzaklaştırılması amacıyla doğar doğmaz ilk banyo yaptırılır.

Silinerek banyo nasıl yaptırılır?

Suyla yapılan ilk banyodan sonra göbek kordonu düşene dek ilk 7-10 gün içinde bebek silinerek de temizlenebilir. Silerek temizleme şu sıralarla yapılmalıdır.

 

  1. Bebek birkaç kat yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü yatırılır. İşlemler kolay olsun diye tüm giysileri çıkarılıp havlu ile sarılması iyi olur.
  2. Yüz ılık suya batırılmış bir pamukla gözlerinin etrafından başlanarak temizlenir. Daha sonra da yumuşak bir pamuklu kumaş ya da havlu aynı şekilde ılık su ile ıslatılarak burun çevresi, yanaklar alın kulaklar aynı şekilde silinir. Ardından havlu ile yüz kurulanır.
  3. Saç temizliği için de sırtüstü yatan bebeğin başı ensesinden desteklenerek hafifçe kaldırılıp biraz ılık su ile ıslatılır. Bebek şampuanı ile saçlara hafif masaj yapıldıktan sonra tekrar ılık su ile şampuan da temizlenir ve yumuşak bir havlu ile saçlar da kurulanır.  Bebek tarağı ya da fırçası ile saçlar taranır.
  4. Gövdenin temizliği için ılık suya batırılıp bebek şampuanı ile köpürtülmüş bir sünger ya da havlu kullanılır. Tüm gövde silindikten sonra da bol ılık su ile ıslatılmış bir havlu ile durulanıp başka bir havlu ile de kurulanır.
  5. Genital bölge ve popo da önden arkaya doğru aynı şekilde silinip kurulanır.
  6. Bacaklar ve kollar da   aynı şekilde silinirler.
  7. Alt bezini bağlamadan önce pişik önleyici bir krem sürülür.
  8. Göbek kordonu etil alkol ya da daha da iyisi isopropil alkol (tuvalet ispirtosu olarak bilinir) ile ıslatılmış bir pamukla silinir. Böylece kuruması kolaylaşır. Eğer alkol cilde temas ederse verdiği serinlik hissinden dolayı bebek huzursuz olabilir.
  9. Daha sonra da tüm vücut bir kez daha kurulanarak kıyafetleri giydirilir.

Küvet Banyosu nasıl yaptırılır:

            Bebekler için hazırlanmış plastik kuvetler ve file bu iş için oldukça kolaylık sağlar. Vücut sıcaklığına yakın temiz su ile kuvet doldurulduktan sonra bebek yavaşça bir kolumuz başının altından destek verecek şekilde sırtüstü tutularak suya sokulur. Bebek şampuanı ile köpürtülen yumuşak bir süngerle tüm göde kollar ve bacaklar silinerek temizlik yapılır. Bebek hafifçe dikleştirilerek sırtı ve poposuda temizlendikten sonra , başı önde arkaya doğru bebek şampuanı ile ve elimiz ile yıkanır. Ardından da temiz ılık su dökülerek bebek durulanır. Bu sırada gözüne yakın bölgelere şampuan sürülmemelidir. Bebeğin yüz temizliği bu banyo öncesinde ya da sonrasında ılık suya batırılmış pamuk ile yapılır. En sonunda da bebek yağı ile bebeğe masaj yapılır ve giydirilir.

 

Uz.Dr. Murat Palabıyık tarafından hazırlanmıştır.

UzmanTV

Benzer İçerikler
Doğum Hakkında
Yenidoğan Sünneti
Yenidoğan Tarama Testleri
Apgar Skorlaması Nedir?
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık