29 Haziran 2016 Çarşamba - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Sütün Yeterliliği ve Anne Sütünü Artıran Unsurlar

 

Sık emzirme, bebeğe ek gıda vermeme, annenin bol sıvı tüketimi anne sütünün devamını sağlayan en önemli unsurlardır. Ayrıca annenin ruhsal durumu da süt üretimi açısından son derece önemlidir. Annenin endişeli ve sıkıntılı olduğu dönemlerde süt miktarında azalma başgösterir. Bunu sütünün bitmesi şeklinde yorumlayan ve çocuğunu doyuramama korkusuna kapılan anne hem kendini daha çok üzer hem de ek gıdalara yönelir. Bunun sonucunda da süt iyice azalır ve emzirme dönemi gereksiz yere sona erdirilmiş olur. Bu sebeple özellikle çevresindeki kişilerin yeni anneye yardımcı olması, yorulmaması ve üzülmemesi için gereken hassasiyeti göstermesi çok önemlidir.

Yalancı emzik, biberon kullanımı da emmeyi zayıflattığından süt üretimini olumsuz yönde etkiler.

Bebek günde 6-8 kez idrar yapıyor ve haftada 150-200 gram alıyorsa anne sütü yeterlidir. Bebek ilk 6 ayda her ay 500 gram almalıdır.

Bebek büyüme hızına bağlı olarak bazı dönemlerde açlık belirtisi gösterebilir. Doğumdan sonra 3. Gün, 4. Hafta, 3. Ay’da bebek daha fazla beslenmelidir.

Anneler bu dönemde sütlerinin yetersiz olduğunu düşünerek ek besine yönelmemelidir. Sık emzirmeye devam ederlerse sütleri artacaktır. Tıbbi bir zorunluluk olmadıkça, anne sütüyle yeterli şekilde beslenen yenidoğana su da dahil başka bir gıda verilmemelidir. Bitki çaylarının bebek beslenmesinde yeri yoktur.

Annenin tükettiği besinler sütün miktarını olmasa da kalitesini etkiler. Doğru beslenen annelerin bebekleri daha dengeli vitamin, mineral alımı gerçekleştirir. Emzirme döneminde beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiği bu bölüm içinde ayrıntılı anlatılmıştır.

Gece Emzirme

(Uz.Dr.Demet Ilıkkan)

Bebek ilk ay geceleri de sık sık emzirilmelidir. İlk aydan sonra emzirme aralıkları uzar. Gece emzirme süt yapımını artırır. Bebek çok fazla rahatsız edilmeden ve uyandırılmadan emzirilmelidir.

Bebek memede ne kadar tutulmalıdır?

(Uz.Dr.Demet Ilıkkan)

Bebek ideal formda memeyi tutmuşsa, ilk birkaç dakikadan sonra anne rahatsızlık duymuyorsa, bebek kendiliğinden memeyi bırakıncaya veya nazikçe çekilince memeyi bırakabilir oluncaya kadar tek memede tutulmamalıdır. İlk haftalarda bu süre yarım saat kadardır, ilerleyen haftalarda süre kısalır. Memenin, bebek her istedikçe emzirilip, gereğince boşaltılması süt salgısını uyarır.

Bebeğin anne sütüyle iyi beslendiğini nasıl değerlendirebilirsiniz?

(Uz.Dr.Demet Ilıkkan)

Bir memeyi boşalttığı (dakika sınırlaması yok) memenin yumuşamasıyla hissedilebilir. Aralıklı, ritmik emme hareketleri ve işitilebilir yutkunmalar olmalıdır. İlk bir ay boyunca bebek 24 saatte 8-12 kez memeye tutulmalıdır. İlk üçüncü günden sonra 4 (fazla miktar) veya 10 kez (az miktar) sarı renkli, sulu, hafif ekşi kokulu kaka çıkarmalıdır. Meme başı bebeğin ağzından çıktığı zaman yassılaşmış, ucu sivrilmiş, kırışmış, iki yanı boyunca kenar oluşmuş, hiç değilse normal şekli bozulmuş olarak görülüyor, bebek iyi gelişiyor ve bebek memeyi kendisi bıraktıktan sonra en az iki saat uyuyorsa anne sütüyle beslenme başarılı ve yeterli demektir.
Annenin mutluluğu emzirmeyi etkiler mi?

Anne sütü, süt kanallarından süt sinüslerine geçerek, kolaylıkla meme başını yakalamış bebek tarafından alınabilir. Ancak bu organizasyonda annenin psikolojik durumu, oksitosin salgılanması ve süt salınması üzerinde son derece etkilidir. Bu nedenle bebeği memesine tutmuş anne mutlu ve huzurlu, emzirmeye hevesli, sütünün geleceğinden ve bebeğini besleyeceğinden emin, dolayısıyla heyecansız ve tasasız bir anne olmalıdır. Seyirci karşısında süt salınma refleksi engellemeye uğrayabilir.

İlk günlerde bebeğinizin anne sütüyle yeterince beslenemediğinin göstergeleri nelerdir?

(Uz.Dr.Demet Ilıkkan)

Üçüncü günde 24 saatte 6 ıslak bezden az bez çıkarmışsa, üçüncü günden sonra hâlâ siyah, koyu yeşil, kahverengi dışkı çıkarıyorsa, dördüncü günden sonra 4 hafta boyunca 3-4 defadan daha az sarı dışkılıyorsa, bebek 24 saatte 8 kezden az sayıda emme isteği gösteriyorsa, bebek sanki devamlı emiyorsa, her zaman aç, her zaman meme aranıyorsa, bebek nadiren ağlıyor, devamlı uyuyor (4-6 saatten fazla), süt geliyor ancak bebeğin sesli, ritmik yutmaları duyulmuyor, bebek sanki yalnız çenesini oynatıyorsa, beşinci günde bile sütün geldiğini anne gerçekten hissetmiyorsa, meme başları örselenmişse ve her emzirişte aşırı ağrı duyuluyorsa, memeler emzirdikten sonra da sertliğini koruyor, yumuşamıyorsa, bebek iyi gelişmiyorsa, onuncu günde doğum kilosunu geri kazanamadıysa, anne sütü yeterli değil veya bebek yeterince ememiyor demektir. Bu durumu bir çocuk doktorunun değerlendirmesi gereklidir.

Benzer İçerikler
Anne Sütünün Özellikleri ve Yararları
Doğru Emzirme Yöntemi
Biberonlarda BPA tehlikesi
Anne Sütü Bebeğe Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Verilmelidir?
Anne Sütü Her Zaman Aynı İçerikte Midir?
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık