30 Haziran 2016 Perşembe - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Çocuğumun Neye Alerjisi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuz alerjik reaksiyon gösteriyorsa, neye karşı alerjisi olduğunu öğrenmek için tüm olasılıkları göz önünde bulundurmanız gerekir. Alerjik reaksiyon gösterdiği dönem, bir ipucu olabilir. Küf alerjisi genelde rutubetli ve yağmurlu havalarda olur ve soğuk algınlığıyla karıştırılabilir. Toz akarına ve hayvanlara karşı olan alerjiler genelde sabahları burun tıkanıklığına ve aksırmaya neden olur ve her zaman gözlenir. Polen alerjileri genelde ilkbahar, yaz ve sonbaharda görülür.

Eğer hayvan tüyüne karşı olan alerjilerden şüpheleniyorsanız, hayvanınızı birkaç gün uzaklaştırmak çocuğunuzda kedi/köpek tüyü alerjisi olup olmadığını anlamanıza yetmez. Yapılan araştırmalar, bir kedi evden uzaklaştıktan sonraki bir yıl süresince evdeki kedi tüyü miktarının alerjik kişileri rahatsız edecek seviyede kalabildiğini gösteriyor.

Çocuğunuzu bir süreliğine evden uzaklaştırdığınızda (ya da tatile götürdüğünüzde) alerjisi azalıyorsa önemli bir ipucu edinebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun evdeki başka bir şeye alerjisi olma ihtimali de buluyor. Bu sebeple alerji kaynağını direkt olarak ev hayvanlarınıza bağlamamalısınız.

Eğer kendi araştırmalarınız sonuç vermediyse bir doktoru görmelisiniz. Doktor çocuğunuzu muayene edip sorunun alerji kaynaklı olup olmadığını araştıracak ve sizi ya bir alerji uzmanına gönderecek ya da çocuğunuzun kanındaki IgE (alerji) antikorlarının ölçülmesi için kan testi yaptıracaktır. Eğer kan testleri alerji ihtimalini doğruluyorsa neye alerjisi olduğunu öğrenmek yapılacak deri testi için bir alerji uzmanını görmeniz gerekiyor. Deri testi sırasında, doktor çocuğunuzun derisine ufak miktarda muhtemel alerjenlerden uygulayacaktır. Eğer çocuğunuzun bunlardan birine alerjisi varsa o bölgede ufak bir kabarıklık oluşacaktır.

Unutulmaması gereken nokta, çocuğunuz büyüdükçe alerjilerin kaybolabileceği ya da yeni alerjiler yaşayabileceğidir. Bu sebeple testlerde alerjisi çıkmadığı halde alerjik reaksiyon gösteriyorsa 6-12 ay arasındaki bir süreçte tekrar alerji testi yaptırmalısınız.

 

Babycenter.com'dan alınmıştır.

Benzer İçerikler
Çocuklar İçin Ev Oyunları
Çocuklarımız Neden Kansız?
Çocuklarda İshal
Çocuklarda Alerji Neden Olur, Hangi Önlemler Alınmalıdır?
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık