01 Temmuz 2016 Cuma - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Gebeliğin İlk 3 Ayında Oluşan Başlıca Değişiklikler

İlk 3 ayda gebelikte özellikle istem dışı çalışan kaslardaki yavaşlama  nedeniyle idrar sistemi ve mide-bağırsak sisteminde değişiklikler hissedilecektir.  Buna bağlı olarak da gaz,kabızlık,sık idrara çıkma, kasık bel ağrısı ön planda anne adayını rahatsız edebilir. Ayrıca koku hissinde artış ve ağızda metalik bir tat da bu dönemin tipik belirtileridir. Bunların dışında erken gebelik olmasına rağmen bel çevresinde orantısız bir artış olabilir. Gebelik ilk 3 ayda legen kemiğinin içinde oldugu için karından elle hissedilmesi mümkün değildir. Karından elle hissedilebilmesi ancak 4.5-5 aylık gebelik civarında olabilir. Ayrıca yine bu dönemde konsantrasyon bozukluğu,unutkanlık sıkça rastlanan değişikliklerdir. Bunların yanısıra dayanılmaz bir halsizlik de yine bu dönemin bulgularındandır.  Göğüsler de bu dönemde emzirme için hazırlanmaya başladığı için şişmeye, ağrılı ve hassas olmaya başlar. Beyaz, şeffaf bir vajinal akıntı da normal bulgulardandir.Uz.Dr. Enver Kurt
17.04.2010

Yorumlar

 1. yasmin

  16.06.2010 23:00

  Merhabalar,
  Hamileliğimin 7.haftasındayım ancak hiçbir şikayetim yok. Ne bulantı ve sindirim problemleri ne de halsizlik var. Bazen test sonucu yanlış mı diye düşünüyorum. Çevremden bu durumda hamilelik hormonunun az olduğu ve düşük ihtimalimin yüksek olduğu gibi şeyler duydum. Bu doğru mudur? Tesekkurler.

 2. enver.kurt

  23.06.2010 22:49

  Merhaba
  Öncelikle şanslı olduğunuzu belirtmeliyim.Çünkü birçok kadın bu dönemdeki şikayetleri nedeniyle hastanelik olmakta ya da iş hayatı-özel hayatı karışmakta. Ancak diğer yönden de bebeğin hareketlerini 5. aya kadar hissetmeyeceğiniz için gebelik belirtilerinin olmaması sizi kuşkuya düşürebilir. Ancak genelde alışılan erken gebelik kayıplarında var olan belirtilerin aniden yokolmasıdır. Yine de sizin ve doktorunuzun rahat edebilmesi için ultrason muayenesi bence yararlı olacaktır. Bu muayene türünün gebeliğe hiçbir zararı yoktur. Bir de son olarak gebeliğin 11. haftasına kadar büyük kromozom bozukluklarına bağlı kayıpların %70'nin gerçekleştiğini yani 11. haftanın ilk önemli dönemeç olduğunu unutmayın.
  Dr Enver Kurt

Yorum
Yorum: *
 


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık