26 Haziran 2016 Pazar - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Hamilelikte Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek


Gebelikte yediğiniz herşey bebeğinize de gider. Eksik beslenirseniz bebeğiniz sizin vücudunuzdan ihtiyacını giderir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. 

Gebe beslenmesinde çeşitli besinlerin eksikliği bebekte bazı sağlık sorunlarına yol açar. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği...

Devamı

Günlük Ağrı Kesiciler Düşük Riskini Artırıyor

Kadınlarda hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılan gündelik ağrı kesicilerin düşük riskini artırdığı belirlendi. Canadian Medical Association Journal tarafından yayımlanan araştırma, hamileliğin ilk aylarında etken maddesi "ibuprofen" ve "naproksen" olan ağrı kesicileri kullanan kadınlarda düşük yapma riskinin, kullanmayanlara oranla iki kattan fazla olduğunu ortaya koydu.

Devamı

Otomobille Yolculuk

En çok akla takılan sorulardan biri emniyet kemeri takmanın riskli olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabı kesin olarak arabanın neresinde oturursanız oturun, ister sürücü ister yolcu olun, ister önde ister arkada oturun, kesinlikle emniyet kemerini takmanız gerektiğidir. Sadece karnı sarmayan, omuzdan gelen ve 3 noktadan sabitlenen emniyet kemeri tercih edilmelidir.

Devamı

İlaç Kullanımı

Gebeliğin her döneminde neredeyse bütün olası problemler için güvenli ilaçlar vardır. Ancak bilinçsiz ilaç kulanımı, özellikle de gebeliğin ilk 3 ayı organ gelişimi dönemi olduğu için son derece olumsuz sonuçlar verebilir. Burada ana davranış şekli gereksiz ilaçlardan, bunlar vitamin bile olsa, uzak durmaktır.

Devamı

Antidepresan Kullanımı

Yakın zamana kadar antidepresan ilaçların hamilelikte zararlı olmadığı görüşü hakimdi ancak son birkaç yılda yayınlanan araştırma sonuçları depresyon için kullanılan ilaçların hamilelikte zararlı olabileceğini vurgulamaktadır. Uzmanlar, özellikle serotonin hormonu seviyesini artıran ve buna yakın etki gösteren bazı ilaçların zorunlu olmadıkça hamilelik döneminde alınmamasını öneriyorlar.

Devamı

Hipertansiyon ve Preeklampsi

Gebelikte vücut yükünün artmasına bağlı olarak, kan hacmi artar. İşte bu artan kan hacmi ile birlikte kan basıncının yükselmesi en sık rastlanan sorundur. % 12 -22 oranında görülür, hatta bu oran ilk gebeliklerde %30’a ulaşır.

Gebelikte hipertansiyon tanısı için değişik öneriler vardır.

Devamı

İri Bebek: Sebepleri - Riskleri

Normal şartlar altında doğan bebeklerin ağırlığının 2500 gram ile 4000 gram arasında olması gerekir. Bu ağırlığın üzerinde doğan bebeklere “iri bebek”, iri bebek doğumlarına da “makrozomi” adı verilir. Bebeğin normal ağırlığının üzerinde doğmasının pek çok sebebi olabilir.

Devamı

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin her döneminde vajinal  kanama ve özellikle de buna karın ağrısı, kramplar eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Bunun dışında tansiyon mutlaka haftada birkaç kez bakılmalı özellikle 14/9 üzerinde çıkan değerler doktorla paylaşılmalıdır. Düşük tansiyon doktorların korktuğu bir şey değildir. Ayrıca yine pozisyonel olarak (oturma-kalkma ve ani donuslerde…) baş dönmeleri-göz kararmaları olabilir.

Devamı

Hamilelikte Kansızlık

Kansızlık özellikle de ülkemizde çok sık rastlandığı için genellikle iyi araştırılmayan ancak bazan çok ağır sonuçları olabilecek bir problemdir. Özellikle kadınlarda hemoglobin değeri 10gr’ın altında gidenlerde mutlaka ciddi olarak kansızlığın nedeni araştırılmalıdır. Çünkü bu basit bir demir eksikliğinden, talasemi taşıyıcılığına ya da kötü huylu hastalıklara kadar birçok şey olabilir.

Devamı

Sigara İçen Annenin Bebeği Zayıf Doğuyor

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamile Marakoğlu sigara içiminin engellenmesi için yapılan tüm çabalara rağmen kadınlar arasında sigara kullanımının özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını belirtti. Marakoğlu, hamilelikte sigara içmenin hem anne hem de fetüs için oldukça büyük bir risk faktörü olduğunu vurguladı.

Devamı

Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayar başına oturduğunuzda mümkün olduğunca ekrandan uzak durmaya çalışın. Ancak monitörlerin arka taraflarına doğru daha fazla radyasyon yayılımı vardır. Örneğin ofisinizde size sırtı dönük konumlanmış bir bilgisayar bulunmasın.

Devamı

26. Hafta

Bebeğinizin beyinde de görme ve duyma ile ilgili aktiviteler başlar. Ayrıca bu hafta bebeğinizin diğer tüm bireylerden ayırtedilmesini sağlayan el ve ayak izleri oluşmaya başlar.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık