25 Haziran 2016 Cumartesi - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Röportaj: Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik Sırları

Güzellik uzmanları Canan Menekşe ve Vildan Çamur ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, hamilelik döneminde vücutta oluşabilecek değişikliklerle ilgili bilgi aldık. Ciltte, tırnakta ve saçta oluşabilecek sorunlarla savaşmak için önemli bilgiler veren ikili, hamile kadınlar için pek çok güzellik ipuçları verdi.

Devamı

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamileliğiniz süresince egzersiz yapmanıza mani olacak problemlerin olmadığını varsayarsak hamilelik sırasında yapılacak egzersizlerin siz ve bebeğiniz için çok faydalı olacagi kesindir.

Egzersiz vücudunuz uzerindeki kontrolunuzu artirir ve size enerji verir.

Devamı

Hamilelik Sürecinde Deri Renginin Koyulaşması ve Lekelerle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik esnasında yüzünüzde, karnınızda ve genel olarak vücudunuzun çeşitli yerlerinde (göğüsler, dış genital organlar) deri renginde koyulaşmalar ve lekeler görülür. Buna hamilelik maskesi de denir.

Devamı

Egzersize Başlarken

Herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz onayladiktan sonra:

Yavas yavas baslayin: Eger egzersiz yapmaya alışkın biri değilseniz günde 5 er dakika ile başlamak bile sizin için olumlu bir gelişmedir. Her hafta 5'er dakika ekleyerek sonunda 30 dakikaya ulaşmayi hedefleyin.

Devamı

Süt İçemeyen Gebeler

Süt ve süt ürünleri gebenin en temel besin kaynaklarındandır. Normal yaşantınızda sevmeseniz bile gebeliğinizde farklı şekillerde deneyerek yemeye, içmeye çalışın. Soğuk süt sıcak sütten daha kolay içilir. Sütü kafeinsiz kahve ile tüketmek hoşunuza gidebilir.

Devamı

Gebeleri Neler Bekler?

Gebelik genellikle son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır ve yaklaşık 40 haftalık bir süreyi kapsar.  Gebeliği doktorlar ayrıca 3 adet 3`er aylık bölüme ayırarak incelemektedir.

Bunlardan ilk 3 aylık dönem belki de gebeliğin anne adayını en cok zorladıgı dönemlerden biridir.

Devamı

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşılar.

Devamı

Hamilelik Reflüsü

Hamile kadınların yaklaşık yarısında hamilelik reflüsü görülür. Hamilelikte reflüyü tetikleyen iki ana neden hormonal değişimler ve fetüsün büyümesidir. Östrojen ve progesteron seviyelerinin değişmesi asit reflüsünü arttıran sebeplerdendir. Büyüyen fetüsün yarattığı karın için basınç da aynı şekilde reflüde artışa sebep olabilir.

Devamı

23. Hafta

Orta kulağındaki kemikleri sertleşmeye başladı ve sesleri bebeğinizin işitme merkezine iletmeye başladı. Bu haftalardan itibaren bebeğinizle konuşmanız iyi bir fikir olabilir.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık